V horkých dnech musíme květiny zavlažovat tak, abychom jim neublížili. Voda musí být odstátá a vlažná. Někdy nám pomůže sama příroda, protože zaprší a rostliny se zalijí dešťovou vodou.
Musíme zvolit i správné hnojivo pro daný typ rostliny. Existují speciální hnojiva pro pokojové rostliny, bylinky i květiny, které rostou na zahradě.
Hnojení pokojových rostlin
Existují univerzální hnojiva, kterými se nic nezkazí. Pokud chceme dopřát rostlině to nejlepší, měli bychom vybírat ze speciálních hnojiv. Speciální hnojiva rozlišují, zda se jedná např. o hnojivo pro fialky, palmy nebo další druhy rostlin. Na obalu hnojiv je většinou uvedeno, na kterou rostlinu hnojivo použít. V jiném případě se podíváme na složky dusíku a draslíku, které zajišťují jak růst zelené hmoty, tak kvetení pokojové rostliny. Důležité je dodržování dávkování a správná koncentrace hnojiva.
Hnojení bylinek
U pokojových rostlin se zaměřujeme na jejich růst a kvetení. U bylinek věnujeme pozornost obsahu aromatických látek. Je to i kvůli toho, že se bylinky většinou konzumují celé, a proto by se neměly hnojit moc často. Existují i speciální hnojiva, která podporují tvorbu aromatických látek.
Hnojení květin na zahradě
Existuje také celá škála speciálních hnojiv pro určitý druh květin, např. pro růže či pelargonie. Na zahradě většinou chceme dosáhnout toho, aby květiny co nejvíce rozkvetly. Proto existují hnojiva, která obsahují fosfor, draslík a další prvky, které podporují kvetení. Oblíbená jsou i hnojiva s postupným uvolňováním, která zajistí květinám živiny na více měsíců. Pokud máme možnost, použijeme organická hnojiva, např. kompost.
Organická hnojiva jsou vynálezem samotné přírody, proto udržují půdu kyprou, úrodnou a zajišťují její dlouhodobější zdraví. Anorganickými hnojivy, tedy minerálními hnojivy, které koupíme v obchodě nic nezkazíme. Vždy ale dbejme na správné dávkování a koncentraci.
Diskuze