Hydroponické pěstování rostlin

Pěstovat rostliny ve vodě uměli již staří Egypťané. Udělejte si i vy doma malou zahrádku a mějte zásobu čerstvých bylinek a zeleniny také v zimě!

máta

Víte, co je to hydroponie? Jedná se o specifickou formu pěstování rostlin ve vodě bez půdy. Díky přidávaným živinám a dobrému světlu si můžete vypěstovat na malém prostoru skoro cokoliv a to i v zimě. Stačí si pořídit speciální nádobu, keramzit a pár semínek.

Jaké jsou výhody hydroponie?

Při správných podmínkách je pěstování ve vodě rychlejší než v půdě. Nedochází k plýtvání, jelikož spotřebujete to, co doopravdy potřebujete. Hydroponické pěstování je čistší, než pěstování v půdě a spotřebujete při něm i méně vody. Neuvolňují se při něm do ovzduší spory plísní, takže se hodí i tam, kde žijí alergici. Další výhodou je, že pokud jste na cestách, nemusíte se bát, že vám rostliny uschnou.

Co můžete pěstovat?

Hydroponicky si můžete vypěstovat klidně bylinky do kuchyně a nebo pokojovou rostlinku jako dekoraci. Vyberte si semínka, která chcete pěstovat, poté je umístěte na navlhčené podložky z kamenné vlny a ty dejte do nádoby, kterou umístěte na parapet. Jakmile semínka vyklíčí, můžete je přesadit. Podle velikosti nádoby, množství živného roztoku, velikosti rostliny a teploty doplňujeme zpravidla jednou za 10 – 14 dní. Živný roztok připravíte smícháním vody se speciálními hnojivy pro hydroponii. Je dobré se informovat o tvrdosti vody, kterou používáte a podle toho zvolit vhodné hnojivo.

Kdy sklízet?

Když se objeví první klíčky, přesuňte podložky do malých květináčků s pemzovými kamínky, které drží vodu a vzduch blízko kořenů a poskytují podporu mladým rostlinkách až do dospělosti. Bylinkám a zelenině trvá asi sedm týdnu, než dorostou. Pokojovým rostlinkám to trvá trošku déle.

Pemzové kamínky můžete požít opakovaně, klidně i šestkrát. Čištění je snadné, stačí je jen přelít vařící vodou.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.3 Počet: 3 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies