Účinky
Mezi aktivní látky, které jsou v hlívě obsaženy, určitě patří vitamín B, C, D a K, také obsahuje betaglukany, proteiny, mastné kyseliny a vlákninu. Hlíva dále obsahuj steroly a stopové prvky jako třeba draslík, zinek, selen, jód, chrom, měď, železo a jiné.
Hlíva pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a působí i jako přírodní antibiotikum. Používá se pro posílení imunity, uvolnění ztuhlých šlach, svalů a kostí a také zmírňuje bolesti při onemocnění kloubů. Bojuje proti depresi a stresu, zlepšuje zažívání a upravuje i krevní tlak.
Pomáhá léčit i revmatismus, hemeroidy, alergie a astma a slouží i k léčbě rakoviny. Využívá se i při snižování negativních vlivů chemoterapie a redioterapeutické léčby. Hlívu ústřičnou můžeme doporučit i těhotným a kojícím ženám, ale také diabetikům a těm, kteří jsou alergičtí na lepek.
Hlíva ústřičná tedy léčí, ale využívá se i v kuchyni
Léčivé účinky hlívy ústřičné si můžete do těla dopravovat v několika formách. Můžete konzumovat přímo houby nebo si je můžete usušit, rozdrtit či rozmixovat. Také si ji můžete koupit jako lék, který je vydáván s podmínkami dávkování. Hlíva se užívá i jako prevence. Denní doporučená dávka tohoto prášku je něco kolem 5 - 10 g. Můžete ji přidat do jídla, avšak v užívání dodržujte to, co doporučuje samotný výrobce.
Hlíva má příjemnou chuť a také výrazné aroma. Tuto houbu si dopřávají i lidé, kteří se houbám většinou vyhýbají. Můžete si ji připravit na mnoho způsobů, ale objevuje se především v asijské kuchyni. V české kuchyni se z ní připravuje přírodní či obalený řízek, přidává se do polévek, omáček a nádivek. Hodí se nejen k těstovinám a rýži, ale i jako surovina k zapékání masa.
Diskuze