Hamiltonův honič a jeho původ
Hamiltonův honič (Hamilton Hound, Hamiltonstövare) je loveckým plemenem známým již od 16. století. Lov s těmito honiči byl až do roku 1789 privilegiem pouze pro panovníky a aristokracii. V dnešní době se hamiltonův honič používá zejména k lovení zajíců a lišek. Není určený pro lov ve smečce.
Hamiltonův honič a jeho povaha
Hamiltonův honič je přátelský pes, který je velmi oddaný svému pánovi a jeho rodině. Povaha tohoto psa je velmi vyrovnaná, je poslušný, ale zároveň také temperamentní. Tento pes bývá často velmi hlučný.
Základní informace o plemenu dle standartu FCI
Výška:
Pes má výšku v kohoutku od 53 do 61 centimetrů, ideální výška je okolo 57 centimetrů. Fena má výšku v kohoutku od 49 do 57 centimetrů, ideální výška se pohybuje okolo 53 centimetrů.
Váha:
Hmotnost standart FCI neuvádí.
Srst:
Hamiltonův honič má srst středně krátkou, hrubou a dobře přiléhající k tělu. Na nohách a hlavě je srts kratší a hladká. Vyskytuje se v barvě trikolor (černá, hnědá, bílá). Na zádech, obou stranách trupu, krku a vrchní části ocasu má hamiltonův honič barvu černou, hnědou barvu má na hlavě, uších, po stranách krku, nohou, trupu a vespod ocasu. Bílá barva se vyskytuje na čenichu, spodní straně krku, hrudi, na konečku ocasu, na dolních končetinách a tlapkách je takzvaný bílý požár.
Hamiltonův honič - tělesné proporce
Tělo:
Tělo je obdélníkového formátu.
Čenich:
Čenich je dlouhý, silný, téměř obdélníkový. Nos má vždy černý, dobře vyvinutý, s široce otevřeným chřípím.
Oči:
Oči jsou tmavě hnědé, s velmi klidným výrazem.
Uši:
Uši jsou posazené dosti vysoko, boltce natažené vpřed, nedosahují ani poloviny čenichu.
Krk:
Krk je dlouhý, silný, mezi rameny je dobře posazený, kůže na krku je pružná, ohebná.
Ocas:
Ocas je posazený v linii zádi, je rovný nebo mírně zatočený v šavlovitém tvaru.
Péče o srst
Péče o srst není náročná. Pro kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Každodenní kartáčování není nutné, postačí jen jednou za týden - odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.
Výchova štěněte
Výchova probíhá většinou bez problémů, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být důsledná, ale také založená na vzájemném respektu. Povaha psa není komplikovaná a jakmile pochopí vaše pravidla, nebude je porušovat.
Pohyb je pro toto psí plemeno velmi důležitý
Snažte se zajistit tomuto psímu plemenu hodně pohybu. Tento pes se hodí pouze k lidem, kteří mu dokáží poskytnout dostatek prostoru k hlídání či vybití energie vycházkami. Hamiltonův honič se dožívá věku kolem 12 – 13 let, ale i déle.
Diskuze