Gerbera jamesonii a její pěstování

I vy si můžete velmi oblíbenou květinu k řezu - Gerberu jamesonii vypěstovat sami doma a těšit se z krásných barevných květů s výrazným žlutým středem. Pěstování gerber je poměrně jednoduché.

Gerbera jamesonii

Gerbera jamesonii

Historie gerbery sahá do 18. století, kdy byla poprvé popsána botanikem Gronoviem. Ten tuto květinu pojmenoval po svém příteli, dánském botanikovi Traugottu Gerberovi. Celoročně vyžadují gerbery velmi světlé místo, snáší i přímé slunce. Během léta lze pěstovat gerbery venku. V létě stačí gerberám běžné teploty mezi 15 až 30°C (optimum je mezi 18 až 22°C), v zimě nejlépe 8 až 10°C, nejméně však a pouze krátkodobě 5°C. Má-li gerbera kvést i v zimním období, je třeba teplotu zvýšit nad 10°C, aby došlo k vývoji poupat.

Jak zalévat gerberu?

Během vegetace musíme udržovat substrát stále mírně vlhký, gerberám škodí přeschnutí i přemokření, v zimě zalévat jen tak, aby substrát zcela nevyschl. K zálivce by měla být použita měkká voda o pokojové teplotě. Ideální relativní vlhkost vzduchu pro pěstování gerber je 50 až 70%.

Péče o pokojové rostliny - hnojení a substrát

Rostlinu stačí od března do srpna jednou za dva týdny přihnojovat. Nejvhodnější pro pěstování gerber jsou rašelinové substráty. Mladé rostliny se přesazují i 2x ročně, starší stačí přesadit 1x za 2 roky.

Množení gerber

Gerbery množíme dělením starších rostlin, řízkováním nebo semeny. Řízky zakořeňují při teplotách okolo 22 až 24°C, k jejich zasazení je však nutné použít dobře dezinfikovaný substrát, protože bývají velmi často napadány houbami. Semena vyséváme na jaře, klíčí za 14 až 20 dní. Teplota při klíčení by měla být 18 až 24°C. Semena je nutné zasít co nejdříve po dozrání, neboť velmi rychle ztrácí klíčivost. Asi 4 týdny po vzejití se malé gerbery přesazují a dál se pěstují při teplotách okolo 20°C.

Choroby a škůdci

Gerbera je velmi často napadána houbami, plísněmi, sviluškami, mšicemi, třásněnkami.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.6 Počet: 5 Nejlepší: 5 Nejhorší: 4

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies