Frízský ohař - Stabyhoun

Frízský ohař (Stabyhoun) byl vyšlechtěn počátkem 19. století v Nizozemí. Vznikl zkřížením drentského koroptváře s francouzskými a německými španěly. Původně se využíval jako lovecký pes, v dnešní době se uplatní více jako domácí mazlíček.

Frisian Pointing Dog

Frízský ohař - povaha

Frízský ohař je věrný, milý, inteligentní, klidný, ostražitý, učenlivý, společenský a snadno cvičitelný pes. Nikdy nemá problematický charakter a není agresivní.

Billy - francouzský honič jelenů

Bullmastif - ochránce i kamarád

Burbonský ohař - lovec každým coulem

Kavkazský pastevecký pes

Základní charakteristika plemene dle standartu FCI

Výška:

Pes má v kohoutku průměrnou výšku 53 centimetrů, fena má v kohoutku průměrnou výšku 50 centimetrů.

Váha:

Frízský ohař váží v rozmezí 15 až 20 kilogramů. Standard FCI přesnou váhu neuvádí.

Srst:

Frízský ohař má středně dlouhou, měkkou a rovnou srst. Na hrudníku, uších a zadní straně končetin jsou řídké třásně, ocas má hustý a dlouhý. Zbarvení může být černé, oranžové nebo čokoládové - vždy s bílými znaky.

Tělesné proporce dle standartu FCI

Tělo:

Tělo je mohutné.

Hlava:

Je suchá, má správné proporce v poměru k tělu. Je spíše delší, než široká.

Krk:

Krk je velmi lehce klenutý, bez laloku.

Oči:

Oči jsou uložené horizontálně, středně velké, kulaté. Jsou tmavohnědé (u jedinců se základní barvou černou a nebo hnědé (u těch, jejichž základní barva je hnědá nebo oranžová).

Nos:

Nos je černý u jedinců černobílých, hnědý u hnědobílých a oranžovobílých. Nos nesmí mít rozštěp, nozdry jsou dobře otevřené.

Uši:

Uši jsou zavěšené dosti nízko, středně dlouhé, ploché. Osrstění ucha je typickým znakem plemene: v horní části (u úponu) jsou porostlé dlouhou srstí, která se pozvolna zkracuje směrem ke špičce. Ve spodní třetině je srst krátká. Dlouhá srst musí být rovná.

Ocas:

Je dlouhý, dosahuje až k hlezennímu kloubu, nasazený je nízko. V klidu je nesen svěšený až po poslední třetinu, která tvoří mírný háček, stáčející se směrem vzhůru. Celý ocas je porostlý dlouhou rovnou srstí bez kudrlin a zvlnění.

Péče o srst není náročná

Pro každodenní kartáčování je vhodné použít kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Pravidelné kartáčování je vhodné, odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.

Výchova štěněte musí být založena na vzájemném respektu

Výchova štěněte musí být důsledná, měla by začít již od ranného věku štěněte. Výchova musí být také založená na vzájemném respektu.

Toto psí plemeno vyžaduje dostatek pohybu

Toto psí plemeno vyžaduje přiměřené fyzické zátěže a dlouhé procházky. Dožívá se průměrného věku 12 - 14 let, ale i déle.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies