Fíkovník původně pochází z Orientu, ale lze ho vypěstovat i ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Řecku nebo také v Turecku a Kalifornii. Fíky si můžete vypěstovat i doma, ale záleží na odrůdě, jelikož existuje až 700 druhů. Fíky jsou plody střední velikosti, které mají krásnou fialovou barvu. Pokud v obchodech nesežente čerstvé fíky, nemusíte čekat až budou v sezóně. Můžete ochutnat i sušené fíky.
- Účinky
Fíky jsou charakteristické tím, že se skládají především z vody a drobných semínek. Neobsahují žádné tuky a množství sacharidů se rovná přibližně čtvrtině celkové hmotnosti plodu. V případě sušených fíků si však dávejte pozor, pokud držíte dietu. U nich je to přesně naopak, protože obsahují až ¾ cukru z celkové hmotnosti.
Jsou také bohaté na vlákninu, draslík, vápník, vitamín B a C a obsahují i železo, hořčík a sodík. Pomáhají neutralizovat příliš kyselou stravu, pozitivně ovlivňují činnost střevní mikroflóry. Také se doporučují při redukci váhy nebo při problémech se zácpou, protože jsou považovány za přírodní laxativum.
Posilují nervovou soustavu, zlepšují koncentraci a výkonnost a jsou velmi účinné v boji proti únavě. Plody jsou také skvělým zdrojem vápníku, což prospívá našim kostem, a díky vysokému draslíku pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.
- Fíky v kuchyni
Čerstvé plody můžeme použít při přípravě marmelády či kompotu. Můžeme je vařit, grilovat, sušit či konzervovat. A navíc je můžeme přidávat jak do sladkých, tak i slaných pokrmů. Pokud je chcete konzumovat v syrovém stavu, nejprve je zbavte slupky. Z fíků si můžete připravit i čatní a také jsou ideální surovinou pro přípravu koláčů, muffinů a jiných dezertů. Jejich chuť vynikne v kombinaci se sýry, ořechy, bazalkou, olivovým olejem, parmskou šunkou nebo s medem.
Diskuze