Dýňové máslo

Dýně je spojována nejen s podzimem, ale je i jedním z hlavních symbolů anglosaského lidového svátku, který jistě všichni znáte. Je to Halloween. Dýně obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek a také v ní najdeme betakaroten. Připravit si ji můžete různě. Lze ji zavařit, smažit, upéct i vařit. A využívá se pro přípravu jak slaných, tak i sladkých jídel a moučníků.

dýně

Dýni si můžete vypěstovat i sami. Když už se ji rozhodnete koupit, vybírejte jen ty neponičené, co mají sytou barvu a jsou pevné. Také by měly mít hladkou a tvrdou slupku. Všímejte si i její stopky, která musí být zdřevnatělá a seschlá. Jedině tak poznáte opravdu zralou dýni.

Máslová dýně - 1 ks

Sůl - větší špetka

Máslo - 8 lžic

Olivový olej - 1 lžíce

Z těchto ingrediencí si připravíte množství, které se vejde do velké misky. Nejprve si dejte předehřát troubu na 200 °C. Pak si připravte dýni. Překrojte ji podélně na půlky a lžící vydlabejte měkkou dužinu i semínka. Obě půlky dýně by se vám měly vlézt do malého pekáčku.

Položte je vnitřní stranou nahoru a povrch dužiny ještě nařízněte do kříže. Potřete je olejem a osolte. V troubě je nechte péct minimálně 40 minut a poté snižte teplotu na 170 °C. Takto je nechte dopéct ještě asi půl hodiny. Dužina musí změknout. Hotovou dýni poznáte podle toho, že do ní zapíchnete ostrý nožík či vidličku.

 

Dokud je dužina ještě horká, vydloubněte ji lžící, abyste se zbavily slupky. Dužinu pak rozmixujte nahrubo. Nyní přidejte máslo a rozmixujte dohladka. Vzniklé pyré můžete dochutit solí a poté nalít do uzavírací sklenice. Nechte pyré vychladnout a až poté jej pečlivě uzavřete. Skladujte v ledničce. Perfektně se hodí na opečený toust.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.5 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 4

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies