Tato bylinka prý dokázala přičarovat lásku a patřila mezi “svatojánské kvítí”. Když jste si ji natrhali přesně na svátek sv. Jana, ochránila lidi i domácí zvířata před onemocněním. Je to divoká rostlina, ze které šlechtěním vznikly různé kultivary silnější chuti, nízké, zakrslé, s pestrými lístky a mnoho dalších.
Dobromysl je vytrvalá keříčkovitá bylina s dřevnatým oddenkem, který je ozdoben jemnými chloupky. Lodyha je načernalé barvy. Bylinka může vyrůst až do 60 cm. Dobromysl u nás roste volně, ale k pěstování můžete použít i jiné odrůdy - krétské či francouzské oregano. Jestli nemáte zahradu, ale přesto byste si tuto bylinku rádi vypěstovali doma, pak zvolte odrůdu Origanum compactum. Lze ji pěstovat v květináči a vyroste z ní kompaktní keříček. Nesmíte ale zapomenout na drenážní vrstvu, která vám vznikne smícháním substrátu a písku.
Pěstování
Pokud se rozhodnete, že si ji na své zahrádce vypěstujete, buďte opatrní. Musíte ji neustále krotit, aby vám nakonec nerostla po celé zahradě. Měli byste ji vysadit nejlépe do druhé řady, za nějaké bylinky nižšího vzrůstu. Bylinku musíte sklízet v pravidelných intervalech a nezapomínejte vždy odplevelit a prokypřit půdu v jejím okolí. Umístěte ji na slunné a suché stanoviště, ale můžete ji klidně pěstovat i na skalce.
Účinky
Dobromysl má protizánětlivé účinky a také pomáhá uvolňovat svalové křeče. Je to přírodní antidepresivum a kromě jiného podporuje i chuť k jídlu. Zmírňuje menstruační bolesti, neboť pomáhá uvolňovat hladké svalstvo. Používá se i jako kloktadlo, které pomáhá léčit zánět dásní. Když vás bodne hmyz, pomůže vám na to odvar z dobromysli, který stačí jednoduše rozetřít na místo bodnutí.
Diskuze