Datle – tisíciletá historie
Datlovník pravý /Phoenix dactylifera/ byl pěstován v kolébce zemědělství, mezi řekami Eufratem a Tigridem /území dnešního Iráku/, už ve 3.-4. tisíciletí před n. l. Přes Palestinu a Egypt se dostal do severní Afriky a odtud do jižní Evropy.
Typická rostlina horkých oblastí
Stromy dorůstají do výšky až 30 metrů. Jsou to dvoudomé rostliny, což znamená, že samčí a samičí stromy rostou zvlášť. Tam, kde je dostatek spodní vody, vytvářejí datlové háje oázy. Pro nomády v poušti mají datlové palmy velký význam, neboť kilo sušených datlí obsahuje zhruba 3000 kilojaulů. Datlovníky jsou často vysazovány také jako dekorativní stromy.
Plody a jejich využití
Plody palmy datlové tvoří šťavnaté, jantarově zbarvené bobule s peckou, které obsahují až 50 % jednoduchých cukrů /glukózy, fruktózy, sacharózy/, vitamin B2, B3, B5 a B6, ale pouze mizivé množství vitaminu C. Mají vysoký obsah chromu, který potlačuje chuť na sladké, a vlákniny.
Místní obyvatelé je konzumují čerstvé nebo z nich dělají sirup, my je známe v sušené, respektive lisované podobě. Sušené datle obsahují pouze 20 % vody, zatímco čerstvé datle až 70 %. Datle jsou nezbytné pro přípravu sladkostí – nejenže se z nich hněte těsto nebo se používají jako náplň do sladkých dezertů, ale připravují se také v kombinaci s rýží nebo masem..
Užitečná rostlina
Datlovník má i jiné využití – z dlouhých listů se pletou košíky, z vláken stonků se splétají lana a rohože. Míza z naříznutých samčích stromů se nechává zkvasit jako palmové víno. Rozdrcená semena slouží jako potrava velbloudů.
Výhodný vývozní artikl
Každý rok se ve světě průměrně sklidí 5 milionů tun datlí. Jejich největším pěstitelem je Egypt, ale až 90 % sklizně se zkonzumuje přímo v zemi. Evropu datlemi zásobují hlavně Tunisko a Alžírsko. Existuje několik stovek odrůd datlí, ale na evropských trzích je nejrozšířenější Deglet Nour.
Datlovník na zahradě?
V našich podmínkách se plodů nedočkáte, ale pokud zasadíte pecku, budete se moci těšit z malé palmy, která bude vítanou dekorací každého interiéru.
Diskuze