Nejchladnější měsíc
Mějte na paměti, že leden bývá tím nejchladnějším měsícem v roce. V případě holomrazů doplňte pokrývku trvalkové výsadby. Použijte listí, slámu, chvojí, seno nebo zesílenou netkanou textilii světlé barvy. Myslete také na choulostivé dřeviny, obalte jejich kmeny polyuretanem, jutou nebo filcem. Obal pomůže především rostlinám, které jsou přímo na slunci, protože tak zamezíte střídání teplot. Pokud máte venku osazené nádoby, izolujte je také, aby nepromrzly. Máte na zahradě okrasné jehličnany a rododendrony? Setřásejte z jejich větví sníh, aby se nepolámaly.
Střídmé zalévání
V případě, že nemrzne, je třeba zalívat stálezelené dřeviny, hlavně zmiňované rododendrony. Rostliny, které přečkávají zimu v nádobách, zalévejte opravdu sporadicky a kontrolujte, jestli nejsou napadeny škůdci, nebezpečné jsou svilušky a nosatci. Jestli škůdce odhalíte, ihned je zlikvidujte.
Sadíme a připravujeme na setí
V lednu ještě můžete sadit česnek. Za okenní parapet můžete vysadit lobelky, hrachory, muškáty a petúnie, pokud chcete, aby kvetly brzo. Ke konci ledna se nemusíte bát zasadit semínka paprik, salátových okurek, rajčat a saláty určené pro skleník. Za oknem urychlíte také celer, petržel, řeřichu i pažitku. Do nádob vysejte semena hořců, upolínu, růží a dalších rostlin, jejichž semena klíčí, až projdou mrazem. Na světle nechejte naklíčit brambory určené pro nejčasnější výsadbu. V jedné vrstvě je uložte na chladné, ale bezmrazé místo. Na světle vytvoří silné, zelené klíčky.
Nůžky v akci
Vezměte nůžky do ruky a odeberte rouby třešní a višní, ke konci ledna pak rouby meruněk a slivoní. Chcete mít vistárie obklopené samými květy? Sestřihněte jim postranní větvičky na tři pupeny.
Co dál?
Okrasné cibuloviny v nádobách přemístěte na světlé místo s teplotou okolo 10 C°. Namnožte si pelargonie řízkováním. Nakonec nezapomeňte na vaše nářadí. Nabruste nůžky, motyky i rýče. Na jaře pak vše půjde jako po másle.
Diskuze