S přípravami na zimní období, které je ve znamení sněhu a mrazu, by každý chovatel koček a psů měl začít už několik měsíců před nástupem zimy. Zvířatům je potřeba dopřát dostatek krmiva, aby si dokázala vytvořit dostatečnou zásobu tuku i kvalitní srsti, která je ochrání před mrazivým větrem. Některá plemena si ale sama neporadí, a proto jim musíme pomoci my.
Kočkám i psům dopřejte krmivo s vyšší energetickou hodnotou
Nejdůležitější ze všeho je již zmíněný dostatek krmiva, které by mělo mít vyšší energetickou hodnotu a zapomínat se nesmí na neustálý přístup k čisté vodě. Krmivo volte takové, které obsahuje vitamín H a mastné kyseliny, které podpoří růst srsti. Pro psy a kočky žijící převážně venku, je pak nutné přichystat přístřeší. Mělo by být zateplené, izolované od vlhka i větru. Ideální umístění podobného útočiště je vně domu, např. v garáži, suterénu a podobně, kam nemůže vítr ani mráz.
Botičky pro psy jsou v zimě velkým pomocníkem
Ačkoli se někomu můžou zdát botičky pro psy jako zbytečnost, na které výrobci a prodejci hojně vydělávají, pro mnoho psů jsou obrovským pomocníkem. Mráz, sníh a hlavně posypová sůl totiž může způsobit velice vážné poškození tlapek a to zejména tehdy, pokud majitel pejska zapomíná tlapky důkladně očistit. Kůže na tlapkách může začít praskat, což je pro psa nejen dosti bolestivé, ale praskliny se také špatně a dlouho léčí.
Někteří pejsci botičky nesnesou, kočky už vůbec ne, a proto je dobré tlapky před cestou ven promazávat vazelínou nebo mastičkou, která obsahuje propolis. Po návratu z procházky je třeba tlapky umýt.
Bundičky a vesty proti prochladnutí
Bundičky a nepromokavé vesty jsou stejně jako botičky rovněž velice užitečné, nicméně vhodné nejsou pro každého pejska nebo kočičku. Dlouhosrstá plemena žádné svrchníky potřebovat nebudou, ale krátkosrstá a hlavně malá plemena, která jsou zvyklá na teplo domova, různé oblečky uvítají.
Diskuze