Mšice na fuchsiích
Tento bezkřídlý hmyz se na rostlinách vyskytuje zejména na jaře. Na fuchsiích se objevují lepkavé části, na kterých se usazují plísně. Následně se listy zbarvují dočerna. K ochraně rostlin lze použít přípravek Pirimor (Mospilan, Sumithion) nebo jejich přirozené predátory, kterými jsou slunéčko sedmitečné, larva zlatoočky či bejlomorka.
Svilušky a molice
Dalšími škůdci fuchsií jsou svilušky a molice. Ty se na rostlinách objevují zejména v případě, že je pěstujeme na příliš suchém a teplém stanovišti. Následkem sání svilušek jsou listy fuchsií na lícní straně drobně skvrnité. Postupně nabývají světlejšího, téměř stříbřitého zbarvení. Na spodní straně listů se mohou vyskytovat drobné pavučinky. Následkem útoku molic jsou listy fuchsií potřísněny lepkavým medovitým výměškem. Pokud se rostliny dotkneme, molice okamžitě vzlétnou.
Na oba škůdce platí postřik přípravkem Omite (nebo Talstar, Vermitec), případně přirození predátoři, kterými jsou slunéčko sedmitečné a larvy zlatoočky. Vhodné je umístění rostlin na dobře větraném stanovišti a častější zálivka.
Třásněnky a ploštice
Málokdy se na fuchsiích objevují třásněnky či ploštice. Třásněnky způsobují skvrnitost a deformaci listů, ploštice zase zřetelné okusy na celé nadzemní části fuchsií. Vhodná je aplikace přípravků na bázi organofosfátů, např. Mospilan, Acctelit 50 EC.
Plíseň šedá na fuchsiích
Fuchsie chorobami příliš netrpí. Pokud ano, nejčastěji se jedná o plíseň šedou. Ta se projevuje obvykle jako následek nesprávného pěstování - při přílišné vlhkosti a nedostatečném osvětlení. Na rostlině je zřetelný bílý povlak, který v krátkém čase šedne. Důležité je odstranění všech napadených částí rostliny a spálení odstraněných zbytků. K ochraně rostlin lze použít fungicidní přípravky - například Rovral.
Diskuze