Všeobecně o chloróze
Chloróza je problémem, který je poměrně běžný u rostlin pěstovaných v domácnostech i na zahradách. Může se objevit na ovocných stromech, zelenině, vinné révě, muškátech, petúniích i tropických pokojových rostlinách. Projevuje se žlutými skvrnami na listech a řapících , které postupně začínají hnědnout. Následkem napadení chlorózou rostlina špatně prospívá, téměř neroste a ani nekvete. V případě, že se jí podaří nasadit plody, pak většinou následkem tohoto fyziologického onemocnění, plody nakonec opadnou a nestačí dozrát. Lidově se chloróze říká „fyziologická žloutenka“ nebo „blednička“.
Příčiny vzniku chlorózy
Nejčastějšími příčinami vzniku chlorózy u rostlin je nedostatek železa nebo nadbytek vápníku v pěstebním substrátu. Chloróza, jenž je vyvolaná nadbytkem vápníku, je označována jako kalcióza a řadí se mezi jednu z nebezpečných druhů chloróz. Mezi další příčiny vzniku chlorózy patří nedostatečná výživa (nedostatek nebo nadbytek jiného stopového prvku), přemokřený nebo naopak příliš suchý pěstební substrát a pěstování rostlin při nízkých teplotách.
Ochraňte své rostliny před chlorózou
Rostlinám pravidelně dopřávejte to, co potřebují (pravidelný přísun vody, živin, dostatek světla a tepla). Pokud je příčina vzniku chlorózy jiná, než je uvedeno výše, je vhodné provést půdní rozbor a dle výsledků pak postiženým rostlinám dodat potřebné živiny. Trpí-li rostliny nadbytkem vápníku a nedostatkem železa, použijte zálivku nebo postřik obsahující železo v rychle vstřebatelné formě.
Diskuze