Chloróza u rostlin – příznaky a prevence

Chloróza, nebo-li žloutnutí listů, je poměrně častým jevem na rostlinách v mnoha domácnostech i na zahrádkách. Víte, co vše chlorózu může způsobit a nebo jak své rostliny ochránit před jejím vznikem? Poradíme Vám!

Kapka vody na květu kaly

Všeobecně o chloróze

Chloróza je problémem, který je poměrně běžný u rostlin pěstovaných v domácnostech i na zahradách. Může se objevit na ovocných stromech, zelenině, vinné révě, muškátech, petúniích i tropických pokojových rostlinách. Projevuje se žlutými skvrnami na listech a řapících , které postupně začínají hnědnout. Následkem napadení chlorózou rostlina špatně prospívá, téměř neroste a ani nekvete. V případě, že se jí podaří nasadit plody, pak většinou následkem tohoto fyziologického onemocnění, plody nakonec opadnou a nestačí dozrát. Lidově se chloróze říká „fyziologická žloutenka“ nebo „blednička“.

Příčiny vzniku chlorózy

Nejčastějšími příčinami vzniku chlorózy u rostlin je nedostatek železa nebo nadbytek vápníku v pěstebním substrátu. Chloróza, jenž je vyvolaná nadbytkem vápníku, je označována jako kalcióza a řadí se mezi jednu z nebezpečných druhů chloróz. Mezi další příčiny vzniku chlorózy patří nedostatečná výživa (nedostatek nebo nadbytek jiného stopového prvku), přemokřený nebo naopak příliš suchý pěstební substrát a pěstování rostlin při nízkých teplotách.

Ochraňte své rostliny před chlorózou

Rostlinám pravidelně dopřávejte to, co potřebují (pravidelný přísun vody, živin, dostatek světla a tepla). Pokud je příčina vzniku chlorózy jiná, než je uvedeno výše, je vhodné provést půdní rozbor a dle výsledků pak postiženým rostlinám dodat potřebné živiny. Trpí-li rostliny nadbytkem vápníku a nedostatkem železa, použijte zálivku nebo postřik obsahující železo v rychle vstřebatelné formě.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 2.8 Počet: 6 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies