Co vědět než si ušáka pořídíte?
Zakrslý králík potřebuje pozornost. Ujistěte se, že na něj budete mít dostatek času. Králík se může cítit osaměle, dokonce i kvůli samotě trpí.
Králíci rádi okusují kabely, proto je dobré na ně dát další izolaci. Rádi skáčou i po postelích a válí se v peřinách, kde i čurají. Po období puberty se chování zlepší. Ušáci se dokonce naučí chodit na svůj záchod.
Důležité je odstranit pokojové květiny a nástrahy, které by králíčka mohly zranit.
Co králíkovi zajistit?
Klec - měla by být pro králíčka dostatečně velká, umístěna na klidném místě, kde nesvítí přímé slunce, neměla by být ani u topení
Záchod - králík by měl mít svůj záchod jak v kleci, tak v místnosti, kde ho budete pouštět
Potrava - zajistit jednu misku na jídlo, která bude na stálém místě
Napáječka - králík musí mít vodu pořád k dispozici
Ovocná větev - na okusování, králíkům se zuby nestříhají
Jak je to s veterinární péčí?
Králíci se očkují od desátého týdne. Očkuje se proti myxomatóze a králičímu moru. Takové nemoci může králíčkovi předat i obyčejný komár.
Nejčastější nemoc, která králíka v novém domově postihne, je kokcidióza. Nutná je prevence proti kokcidióze již od začátku.
Ochočování
S králíkem mluvte. Zvedejte králíka jen když je to nutné. Většina z nich zvedání nemají rádi. Nejlepší je, když k Vám králík přijde na mazlení sám. Sám si i řekne, když už má mazlení dost.
Ujistěte se, že na králíčka budeme mít dostatek času. Připravte pokoj bez nástrah a počítejte s tím, že v prvních týdnech Vám králík pár věcí poničí. Zajistěte mu potravu, zvlášť neomezené množství sena a dostatek vody. S králíkem komunikujte. Králíci nechápou tresty, vždy ho za dobrou věc pochvalte a odměňte pamlskem.
Diskuze