Česnek a jeho pěstování

Česnek, pocházející ze Střední Asie, je starou kulturní rostlinou. Jeho léčivé účinky znali již staří Indové, Babylóňané a Egypťané před několika tisíciletími. Jak česnek pěstovat?

Cesnek

Česnek – historie

Česnek, pocházející ze Střední Asie, je starou kulturní rostlinou. Jeho léčivé účinky znali již staří Indové, Babylóňané a Egypťané před několika tisíciletími.

Česnek – umístění

Česnek vyžaduje slunné stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin.

Česnek – výsadba

K výsadbě použijeme zdravou sadbu. Palice rozebereme na jednotlivé stroužky. K sadbě nepoužíváme velmi malé, plesnivé nebo mechanicky poškozené stroužky. Stroužky neloupeme. Nutné je také sadbu česneku namořit například přípravkem ROVRAL FLO, ROVRAL 50WP nebo BENLATE.

Česnek – spon výsadby

Sadbu česneku sázíme do rýh nebo s použitím sázecího kolíku do řádků 25 - 30 cm vzdálených a v řádcích na vzdálenost 10 cm, podpučím dolů, do hloubky tak, aby nad vrcholky stroužků bylo ještě 4 - 6 cm země. Zem lehce utužíme.

Česnek – závlaha

Česnek nepotřebuje mnoho vody, avšak půda by neměla zcela vyschnout.

Česnek – hnojení

Pokud jsme pozemek pro pěstování česneku předem správně připravili, nemusíme hnojit. Česnek má krátkou vegetační dobu, a proto nepotřebuje mnoho živin. Nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem.

Česnek – sklizeň česneku

U česneku je velice důležitá správná doba sklizně. Pokud tuto dobu nevystihneme, cibule se již v zemi samy začnou rozpadávat na jednotlivé stroužky. Tím se hůře skladuje a je větší nebezpečí napadení skládkovými chorobami.

Česnek – sušení česneku

Česnek sušíme v dobře větrané a suché místnosti. Svazkujeme po 10 – 15 kusech. 

Česnek – zajímavost

Česnek obsahuje vitaminy A, B1, B2 a C, rostlinná antibiotika, látky působící proti srážení krve a látky regulující hladinu cholesterolu v krvi. Česnek dokáže zabíjet škodlivé bakterie ve střevech, aniž by poškodil přirozenou mikroflóru, zvyšuje odolnost vůči virovým infekcím a je prevencí proti řadě onemocnění.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.6 Počet: 8 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies