Všeobecně o červeném západním cedru
Domovinou cedru je pobřeží Pacifiku, od severní Californie až po Aljašku. Tento pan strom dorůstá do výšky až 60 metrů, přičemž průměr jeho kmene je okolo 3 metrů. Jsou i případy, kdy měl cedr průměr kmene 6 metrů. Už pro původní obyvatele Severní Ameriky měl cedr obrovský význam. Sloužil k výrobě kánoí, chýší, totemů a z jeho vláken uměli uplést košíky a lana. Dnes je cedrové dřevo velice oblíbeným stavebním materiálem.
Cedrové dřevo
Obliba cedru spočívá v jeho charakteristické struktuře, větší odolnosti vůči požáru, objemové stálosti, trvanlivosti a také příjemně voní.Červený cedr hojně používají při své prácí jak tesaři, tak také truhláři.
Bez nátěrů a impregance
Červený cedr je opravdu odolný a to i bez použití ochranných nátěrů a impregance, proto se ve velkém využíval k výrobě štípaných střešních šindelů. Čím to je Cedrové dřevo netáhne vlhkost, tím pádem odolává plísním, houbám, hmyzu i povětrnostním podmínkám.
Tepelná izolace
Dálší velká výhoda červeného cedru. Jeho vysoký tepelný odpor je dán nízkou hustotou. Nebudeme vás trápit přesnými čísly, stačí říct, že cedr má asi o 1/3 lepší tepelnou izolaci než běžné jehličnany. Cedrová stavba tedy zaručí příjemné teploty v létě i v zimě.
Srovnání cedrového dřeva
Co se týče hmotnosti, je cedr poměrně lehký. Při relativní vlhkosti 12% važí pouhých 370 kg/m3, což je asi o 90 kg méně, než je váha smrku ztepilého. I při své lehkosti si zachová stejnou trvanlivost jako dub letní.
Lépe je na tom také s objemovou stálostí. Je na tom o 75% lépe, než zmiňovaný smrk. Nemusíte se bát nadměrného praskání a kroucení cedrového dřeva.
Diskuze