Všeobecně o brachycefalickém syndromu
Brachycefalický, neboli krátkohlavý (brachys = krátký, cephalos = hlava) syndrom je onemocněním, které nejčastěji postihuje tzv. krátkohlavá plemena – například francouzské buldočky a mopsy. Jedná se o onemocnění dýchacích cest, které zahrnuje následující:
- zúžené nozdry
- zmenšení a zúžení nosní dutiny
- prodloužené měkké patro
- everze laryngálních váčků (tzv. Sakul) - vychlípení váčků sliznice hrtanu vedoucích k nemožnosti nádechu zvířete
- neúplné či nedokonalé vyvinutí průdušnice (hypoplazie trachey)
- součástí brachycefalického syndromu bývá také vrozený rozštěp patra
Následkem výše uvedených změn je ztížen průchod vzduchu dýchacími cestami zvířete.
Příznaky brachycefalickém syndromu
Brachycefalický syndrom lze u psa snadno rozpoznat – je totiž nejen viditelný, ale také slyšitelný. Je důležité, aby se majitelé psů trpících tímto syndromem naučili rozpoznat, kdy se jejich domácí mazlíčci skutečně dusí a nebo kdy „jen“ chrápou. Následkem zhoršeného dýchání, jsou takto nemocní psi citliví na přehřátí, hrozí jim také kolaps celého organismu. Je proto potřeba věnovat psům zvýšenou péči a vyhýbat se rizikovým situacím (například nenechávat psa bez dozoru v autě nebo na přímém slunci).
Léčba brachycefalickém syndromu
Stupeň rozsahu brachycefalickém syndromu lze posoudit například pomocí laryngoskopického vyšetření a pozorováním pohybu nosních křídel ve fázi nádechu. V odůvodněných případech je možné psovi trpícímu brachycefalickým syndromem, zejména pak zúženými nozdrami nebo prodlouženým měkkým patrem, pomoci - a to buď plastickou operací nebo chirurgickým zákrokem.
Diskuze