Nejsou to rostliny v pravém smyslu slova, ale jsou to vlastně miniatury stromů nebo-li doslovný překlad z japonštiny - “stromy v miskách”. Existují dva typy bonsají - venkovní a pokojové. Venkovní bonsaje jsou pro začátečníky nejvhodnější. Pokud se rozhodnete pěstovat bonsaje, vězte, že se nejedná pouze o pěstitelství, ale také umění. Vývoj těchto stromků závisí na vaší představivosti a hlavně s pomocí drátků a nůžek. Na speciálních pomůckách pro pěstování bonsají byste neměli šetřit. Nedoporučuje se koupit bonsai u prodejců, kteří vám neposkytnou návod a doporučení pro pěstování konkrétního stromku a jenž nejsou opravdovými odborníky v této oblasti pěstování. Stromky mohou mít poškozené kořeny, bonsaje mohou být i čerstvě přesazené a mohou mít i nesprávné misky a vy nic z toho nepoznáte, pokud nejste odborníkem.
Bonsaje potřebují hlavně světlo a postupné přidávání hnojiva. Umístěte je tam, kde není průvan, a u venkovních druhů dbejte na zajištění přezimovacích podmínek. Tvar bonsají se uchovává pomocí pravidelného zastřihování. Půda nesmí vyschnout, proto je nutné zalévat tak akorát, aby nedošlo k přemokření či vysušení hlíny. Styl, který si zvolíte pro tvarování svého bonsaje, může být napřímený, lehce zvlněný, šikmý styl, polokaskádový (ohnutý k zemi) a kaskádový (kmen stromku se ohne až pod úroveň země - nádoby, do které je umístěn).
Bonsaje se mohou také dále členit podle počtu kmenů, stromového osázení a dle řádu kořenů a větviček. U pokojových bonsají se tvrdí, že mají mnohem nižší uměleckou hodnotu než je to u venkovních stromků. Velikost bonsají může být různá. Od miniaturních (do 20 cm) až po ty větší, které dorůstají do výšky až 2 metrů. Pokud se tedy rozhodnete pro pěstování bonsají, nezapomeňte jim věnovat co nejdokonalejší péči a kromě svého úsilí vložte do pěstování i dostatek času.
Diskuze