Bazény - vybíráte zastřešení?

Bazény se stále častěji stávají součástí zahrad a domů. Bez zastřešení bazénu koupací sezóna netrvá příliš dlouho a udržování bazénu zabere také více času. Zastřešením bazénu proto můžeme mnohé získat.

Bazén-zastřešen

Bazény a zastřešení – co získáte

 • Zastřešením bazénu předejdete znečišťování vody.
 • Sníží se výdaje za údržbu a omezí se tepelné ztráty a náklady vzniklé na ohřev.
 • Využije se sluneční energie díky vysokému solárnímu efektu (teplota vody se pohybuje mezi 25 až 29 °C).
 • Zastřešení má vynikající tepelně izolační vlastnosti, a proto je teplota bazénové vody udržována i za větrného počasí nebo při nočním ochlazení.
 • Zvýší se bezpečnost v okolí bazénu (vhodné u malých dětí a domácích zvířat).
 • Nebude třeba tolik bazénové chemie a sníží se odpařování vody. (Kvůli vyšší teplotě, která způsobuje množení mikroorganismů, se však desinfekce musí používat téměř ve stejné míře).
 • Prodloužíte koupací sezónu (využití od března do listopadu bez přídavného topení).
 • Můžete se koupat i při nepříznivém počasí.

Bazény a zastřešení – jaké zvolit?

U bazénu (i s výběrem bazénu vám rádi poradíme) můžeme volit buď podchodné nebo nízké zastřešení. Výběr závisí nejen na finanční stránce, ale také na estetických parametrech a možnostech. Nízké zastřešení nebude vadit např. ve výhledu. Při pořizování bazénu je proto vhodné brát ohled na velikost, tvar a umístění kvůli případnému zastřešování. Vyhnete se tím značným komplikacím a mnohdy ušetříte značné finanční částky za zbytečně velké zakrytí atypických rozměrů. Zastřešení z jednotlivých segmentů může být např. obloukové, víceradiusové, víceúhelníkové, se šikminou.. – záleží na výrobci.

Bazény a mobilní zastřešení – typy

Nízké zastřešení pro bazény

Většina nízkých zastřešení dosahuje středního oblouku kolem 130 až 150 cm. Čím je zastřešení nižší, tím je také finančně náročnější. Přestože výška zastřešení je malá, nic nebrání pohodlnému plavání. Vhodně umístěné schody a posuvné dveře umožňují bezproblémový přístup do vody.

Podchodné zastřešení

Vysoké zastřešení se pořizuje z důvodů pohodlného pohybu alespoň po jedné straně bazénu. Většinou se volí takový rozměr, aby se pod zastřešením dal umístit stolek s židlemi, připadně květinová výzdoba. Rozměr v tomto případě bývá o 1 až 1,5 metrů širší a delší než je rozměr bazénu včetně dlažby.

Bazény a zastřešení – materiál a technické možnosti

 • Mobilní zastřešení je možné posunovat.
 • Konstrukce zastřešení se provádí z jednotlivých segmentů, které se provádí z hliníkové slitiny s povrchovou úpravou.
 • Výplň segmentů bývá vyrobena z polykarbonátu.
 • Zastřešení jsou opatřena posuvnými dveřmi, nechybí utěsnění pomocí lišt, které zabraňují úniku tepla a vnikání nečistot.
 • Posuv jednotlivých segmentů bývá zajištěn pomocí silikonových koleček nebo se jednotlivé díly teleskopicky zasouvají do sebe, bez použití vodicích lišt.
 • Každý segment je také opatřen kolečky, aby se mohl samostatně pohybovat po kolejišti, které se montuje do dlažby z vnější strany obruby.
 • Každý segment lze posouvat zvlášť, nebo je možno celé zastřešení odsunout mimo bazén.
 • Demontovatelná čela a různé druhy posuvných nebo otvíravých dveří umožňují ještě větší variabilitu celého kompletu.

Bazény a zastřešení v ročních obdobích

V letních měsících může teplota vody ojediněle dosahovat až 32 °C. V tomto případě je vhodné, když se ponechá zastřešení otevřené. V zimě je třeba dát pozor na to, aby sněhová pokrývka byla odstraňována – každé zastřešení má svou únosnost sněhu. Jednotlivé segmenty mohou být proto také vyztužené.

Bazény a zastřešení – solární plachty a navijáky

Levnější variantu zastřešení představují také tzv. solární bublinkové fólie s navijákem. Jsou lehce dostupné, zamezují odpařování vody a úniku tepla z bazénu. Solární plachty se mohou při odkrytí složit nebo navinout na vlastní naviják umístěný na ochozu bazénu. Navijáky mohou být mobilní (na kolečkách), nebo pevně přimontovány ke kraji bazénu.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies