- Artyčok - jak dobře ho znáte?
Existuje několik druhů, které odlišujeme podle velikosti, tvaru i barvy. Artyčok řadíme do čeledi hvězdicovitých a jeho lodyha dorůstá do výšky až 1,5 m. Listy má velké a široké a její plod nazýváme nažka. Z artyčoku se používají hlavně listy, které sbíráme od května do srpna. V kuchyni se však využívají i květní lůžka.
- Jak prospívá našemu zdraví?
Artyčoky jsou bohaté především na karoteny, vitamín B, C a také na kyselinu listovou. Dále v nich najdete spoustu železa, hořčík, zinek a vápník. Pomáhá chránit a posilovat funkci jater, zlepšuje trávení a pomáhá odvodňovat organismus. Také pomáhá zvýšit tvorbu a vylučování žluči.
Dále podporuje produkci trávících enzymů a je vhodný i při poruchách slinivky. Navíc má prý i omlazovací účinky, zmírňuje otoky tkání a působí jako prevence proti žlučovým kamenům. Doporučuje se především lidem, které trápí revma, artritida, chronické onemocnění kůže, stařecká cukrovka, ale pomáhá i při onemocnění ledvin.
- Použití v kuchyni
Před použitím je nejprve důkladně opláchněte ve vodě, do které nalijete trochu octa. Potom se vaří v osolené vodě. Hotové artyčoky poznáte podle toho, když jejich lístky půjdou snadno vytrhnout. Proto je nechte vařit minimálně 45 minut. Konzumují se potom tak, že se lístky trhají a namáčejí do různých omáček.
Pochutnat si můžete na zelených květních lůžkách, které mají hořko-sladkou chuť. Stačí je jednoduše uvařit v osolené vodě. Můžete je však zapéct i v troubě nebo k nim připravit nejrůznější druhy omáček. Lze je i obalit a usmažit nebo použít spolu s rajčaty na těstoviny.
Diskuze