Aglaonema, charakteristika a základní rady pro pěstování
Aglaonema k nám byla dovezena z lesů jihovýchodní Asie, kde byla objevena na konci 19. století. Aglaonema vytváří květy v podobě toulců, ze kterých vznikají červené bobule, které jsou velmi jedovaté. Rostlině vyhovuje takřka jakékoliv umístění, avšak rostlina by neměla být na přímém slunci. Spokojí se s místem v polostínu. Aglaonemě vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.
Jak zalévat aglaonemu?
Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Aglaonema má ráda vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.
Hnojení a substrát
Od března do září, 1x za 14 dní přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože Aglaonema roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Vysazují se do širokých, ale nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky. Aglaonema dobře roste a také více kvete v úzkém květináči.
Množení aglaonemy
Aglaonemu množíme vrcholovými stonkovými řízky odebranými pozdě na jaře, které jednoduše zakořeňují přímo ve vodě.
Choroby
Hnědé okraje a pokroucené listy
Příčinou je umístění rostliny v chladnu a průvanu.
Zaschlé listy a hnědé špičky
V místnosti, kde se rostlina nachází je příliš suchý vzduch.
Škůdci
Svilušky, štítenky, červci a mšice.
Pozor!!!Červené bobule, které uzrají z květů, jsou velmi jedovaté!!!
Druhy aglaonem
- Aglaonema rotundum
- Aglaonema commutatum
- Aglaonema commutatum „Silver Queen”
- Aglaonema commutatum „Silver Sper”
- Aglaonema commutatum „Aureum”
- Aglaonema modestum
- Aglaonema costata
Diskuze