Chovatelka.cz

Otrava (intoxikace) zvířete

allka allka
Na domácí mazlíčky číhá nebezpečí v podobě nebezpečných či otrávených věcí. Zvířata se mohou otrávit nejen díky necitlivým lidem, ale nebezpečí může číhat také v domácím prostředí.
Otrava (intoxikace) zvířete nemusí být zřejmá Ne vždy lze shrnout akutní onemocnění nebo náhlou slabost zvířete tím, že se jedná o otravu. Některá onemocnění mohou mít podobné příznaky, ale může se jednat o akutní onemocnění, které vyžaduje jiný přístup (např. parvoviróza, akutní ledvinné selhání, trauma apod.).
Otrava (intoxikace) zvířete – mohou za to lidé? Čas od času se objeví i lidé, kteří z nějakého důvodu nemají rádi zvířata, a proto pokládají zbytky otráveného jídla do míst, kam se chodí domácí miláčci venčit. Zvíře bychom neměli nikdy ponechávat bez dozoru a náhubku – jinak hrozí nebezpečí, že neznámé jídlo skončí v jeho útrobách. Pokud se však podaří stanovit diagnózu otravy, pak se může jednat také o problém kriminální. Zvíře se však může také otrávit i v domácím prostředí.
Otrava (intoxikace) zvířete – jak se projevuje Otrava zvířete může mít nejrůznější podobu. Závisí především na jedovaté látce, která otravu způsobila. Mezi známky otravy může patřit nadměrná slinivost, močení a vyprazdňování, zvracení, průjem, třesavka, extrémní podrážděnost, depresivní stavy, obtížné dýchání, nechutenství, krvácení z nosu, nervové záchvaty apod.
Otrava (intoxikace) zvířete a diagnóza Diagnóza otravy se nabízí zvláště tehdy, pokud zvíře před tím nemělo žádné zjevné problémy. Někdy nelze diagnózu otravy potvrdit, pokud se zvíře nepodrobí detailním vyšetřením. Otrava je vážné poškození zdraví cizorodou látkou přijatou ze zevního prostředí.
Otrava (intoxikace) zvířete a jedovaté látky Jedovatých látek je mnoho. Některé můžete vyloučit přímo ze svého domácího prostředí. Jedná se zejména o tyto:
Neurologické jedy obsažené v pesticidech zahradnických produktů a produktů proti vším a klíšťatům. Jedovaté rostliny a keře, kdy jedovaté můžou být i jen některé části rostliny.
Neurologické jedy obsažené v insekticidech, které jsou přítomny v produktech pro péči o zahradu a dům.
Jedy na myši, krysy a krtky.
Žíraviny (kyseliny a alkaloidy), které se nacházejí v čisticích prostředcích pro domácnost a v rozpouštědlech. Léky a tabákové výrobky. Otrava (intoxikace) zvířete – co dělat? Při podezření na intoxikace je nutné se co nejdřív dostavit k veterináři.
Pokud si je majitel jistý, že zvíře požilo jedovatou látku, je nezbytné provést detoxikaci nejpozději do čtyř hodin od požití.
Je třeba vyvolat zvracení.
Lokální dráždění žaludku může vyvolat lehce naředěný peroxid vodíku, sůl apod.
Způsob vyvolání zvracení byste ale měli ponechat spíše na veterináři.
Pokud bylo zvíře vystaveno jedu pouze zevně na některých částech těla, měly by se tyto části omýt vodou a šampónem.
Pokud se dostal jed do očí – je třeba je rychle opláchnout vodou.

Hodnocení: 5.0

Počet: 1

Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.