Chovatelka.cz

Letnění pokojových rostlin

Kateřina Řehořová

Pokojové rostliny, které umístíme během letních měsíců na venkovní stanoviště jsou odolnější, pevnější a také barevnější. Přečtěte si více o letnění pokojových rostlin.

Proč je vhodné pokojové rostliny umístit na venkovní stanoviště? Pokojové rostliny se při pobytu venku otužují a lépe snášejí zimní období. Lépe se vybarvují, jsou pevnější a na pohled svěžejší. Pokojové rostliny jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. Rostliny jsou vyrovnanější, nenatahují se ani nenaklánějí směrem ke světlu. Letnění podporuje u některých druhů pokojových rostlin kvetení (například u orchidejí). S otužováním začneme již v červnu...

Pokojové rostliny, které chceme přes léto umístit na venkovní stanoviště, je vhodné předem začít otužovat, nejlépe 3 týdny předem. Začínáme je letnit při teplotách okolo 10°C a výše. Rostliny umístíme do skleníku, pařeniště a nebo na zasklený balkón. Můžeme je také postavit ke stěně domu. V případě, že noční teplota má klesnou pod 5°C, je potřeba rostliny chránit a umístit je na stanoviště s teplotou okolo 15°C.

Letnění pokojových rostlin

Pokojové rostliny, které jsme předem otužili, umístíme na venkovní stanoviště nejlépe v zamračeném počasí (nejlépe, pokud předpověď počasí hlásí takové počasí alespoň na 3 až 5 dní). Nejvhodnějším stanovištěm pro letnění je pod korunami vzrostlejších stromů, které rostliny chrání před přímým slunečním světlem, prudkými dešti a také kroupami. Navíc zde mají rostliny zajištěnou dostatečnou vzdušnou vlhkost. Pokud se rozhodneme rostliny vysadit na záhon, umístíme je v původním květináči.

Přímé sluneční světlo by mohlo rostliny popálit a následně způsobit opad listů a jejich úhyn. Během letních slunečných dnů rostliny chráníme před přímými slunečními paprsky netkanou textilií.

Pokojové kapradiny (například Nephrolepis, Platycerium), bromélie (například Aechmea, Guzmania, Vrisea, Tillandsia,apod.), orchideje (Cattleya, Dendrobium, Oncidium, atd.) a láčkovky (Nepenthes) můžeme umístit do korun stromů, které jim zajistí příznivé mikroklima.

Zalévání a hnojení letněných pokojových rostlin

Pokojové rostliny, které jsou během léta umístěny na venkovním stanovišti, zaléváme 2x denně odstátou dešťovou vodou - ráno a k večeru. Zálivka za plného slunce není vhodná (zvláště studenou vodou), rostliny mohou dostat šok a může dojít k jejich poškození. Vodu lijeme ke kořenům. 1x týdně rostliny přihnojíme vhodným hnojivem.

Hodnocení: 4.0

Počet: 2

Nejlepší: 5 Nejhorší: 3

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.