Chovatelka.cz

Leknín a jeho pěstování

Kateřina Řehořová
Leknín bílý, růžový je nejpoužívanější vodní rostlinou, kterou vysazujeme pro okrasu zahradních jezírek. Více o pěstování leknínu, o jeho přezimování a druzích naleznete zde.
Leknín a jeho pěstování Leknín bílý, růžový je nejpoužívanější vodní rostlinou, kterou vysazujeme pro okrasu zahradních jezírek. Více o pěstování leknínu, o jeho přezimování a druzích naleznete zde.
Leknín – stanoviště Leknín, královna květů rostlin vodní říše, miluje především slunce a teplou vodu. Proto necháváme jižní část kolem jezírka volnou a větší rostliny sázíme na sever a severovýchod.
Leknín – výsadba Leknínům svědčí klidná a teplá voda. Chladná a proudící voda opožďuje jejich růst. Také přílišná hloubka zpomaluje prohřátí vody. Sázet můžeme přímo na dno nádrže nebo do nádob (bedničky, kbelík, umyvadlo z umělé hmoty apod.), které se dají na dno nebo se dle potřeby podloží. Vysázené lekníny mají mít jenom špičky mírně pokryty zeminou.
Leknín – substrát Pro pěstování leknínu stačí těžší jílovitá zahradní zem, chceme-li jí přilepšit, promícháme starý dobře proleželý kompost (nejlépe z kravského hnoje).
Leknín – spon při výsadbě Pro jednu rostlinu rezervujeme alespoň jeden metr čtvereční vodní plochy.
Leknín – výživa Jako hnojiva používáme kostní moučku, rohovou moučku, hořčík. Čerstvý hnůj nedáváme, nerozložené látky v něm obsažené podporují hnilobné procesy ve vodě.
Leknín – přezimování Na zimu necháme lekníny pod vodou, pokud možno v největší hloubce, kde je jim nejlépe (stačí přes 40 cm vody).
Leknín – základní druhy leknínů Leknín bílý
Leknín růžový Leknín žlutý

Hodnocení: 5.0

Počet: 1

Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.