Chovatelka.cz

Kompostér – užitečný pomocník do vaší zahrady

Kateřina Řehořová

Chcete si založit kompost, ale nemáte dostatečné místo na své zahradě? Chcete se také vyhnout nevzhledné hromadě kompostu, zápachu a létajícímu hmyzu? Ideálním řešením je kompostér.

  Výhody kompostéru

Velkou výhodou kompostéru jsou jeho malé nároky na místo pro kompostování. Kompostér Vám vytvoří plnohodnotný, na výživné látky bohatý humus v podstatně kratší době než kompost vytvořený zcela přírodní cestou. S kompostérem se také vyhnete nevzhledné hromadě kompostu spojené se spoustou zápachu a létajícího hmyzu.

Kompostér a jeho druhy dřevěný kompostér plastový kompostér Co můžeme kompostovat

Zbytky ovoce a zeleniny, chemicky neošetřený chlévský hnůj, drcenou slámu, plevel před květem a tvorbou semen, popel, sedliny z kávy a čaje, vaječné skořápky, drcené větve (kdy skvěle využijete drtič odpadů), piliny, drcené seno a slámu, zvadlé listí a zvadlou trávu (není vhodné listí z topolu, břízy, dubu, magnólie, ořechu a kaštanu), posklizňové drcené zbytky kořenů , zbytky jídel, slupky z brambor, atd.

 

 

Kompostéry Puruplast urychlují tvorbu kvalitního humusu díky speciálně navrženým otvorům.

  Co do kompostéru nepatří

Jakékoliv kovy, plasty, popel a zbytky z cigaret, sklo, keramika, kůže, kosti, zbytky masa a jídel, nať z brambor, plevel po odkvětu rostliny, větší množství jehličí, odřezky z tújí, předem neupravené (kvašením apod.) zvířecí a lidské výkaly (kromě chlévského hnoje se slámou), nemocné a chemicky ošetřené listí, nemocné zbytky rostlin (včetně kůry z citrusových plodů apod.).

Nežádoucí odpad může doslova pohltit také vaši domácnost. Ale „kam s ním”? Jednoduchým řešením je pořídit si drtič kuchyňského odpadu - jak pracuje a na co všechno jej lze použít?

 

Hodnocení: 4.0

Počet: 1

Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.