Chovatelka.cz

Klematis (plamének) a jeho pěstování

Kateřina Řehořová
Latinské pojmenování rodu vzniklo z řeckého slova klema, což znamená úponek. Rod má kolem 230 planě rostoucích druhů vyskytujících se v mírném i teplém pásmu naší Země. Více o pěstování plaménku (klematisu) naleznete zde.
Klematis (plamének) a jeho pěstování Latinské pojmenování rodu vzniklo z řeckého slova klema, což znamená úponek. Rod má kolem 230 planě rostoucích druhů vyskytujících se v mírném i teplém pásmu naší Země. Více o pěstování plaménku (klematisu) naleznete zde.
Plamének – stanoviště Rostlina má ráda světlé stanoviště, ne však přímé slunce. Nejlépe se klematisu daří na stinnějších místech např. u vchodu domů apod.
Plamének – půda Plamének (Klematis) má na stanoviště, zejména na půdu, minimální nároky a roste i ve štěrkovité, chudé půdě. Nesvědčí mu příliš kyselá půda bez vápníku, proto před výsadbou půdu podle potřeby upravíme mletým vápencem.
Klematis – výsadba Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu klematisu je jaro. Rostliny vypěstované v kontejnerech můžeme vysazovat od jara do podzimu. Sázíme je tak, aby nad kořenovým krčkem bylo 5 – 8 cm kypré zeminy a přidáváme k nim oporu, například kolík, k němuž je přivážeme.
Plamének – množení Plamének množíme roubováním, semeny, případně řízkováním. Nejvhodnějším a nejrychlejším způsobem množení, je zakoupení rostliny v zahradnictví.
Klematis – hnojení Rostlina nevyžaduje hnojení. Živiny si klematis bere z půdy, kterou jsme před výsadbou řádně vyhnojili.
Plamének – druhy Clematis montana - plamének horský
Clematis patens - plamének otevřený
Clematis tangutica - plamének tangutský
Clematis viticella - plamének vlašský

Hodnocení: 3.7

Počet: 12

Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.