Chovatelka.cz

Durman neboli andělské trumpety

Kateřina Řehořová
Durman (andělské trumpety) je velmi hojně rozšířenou rostlinou, která nám kvete po celé léto krásnými, barevnými a velkými zvonkovitými květy. K těmto rostlinám by neměly mít přístup malé děti, protože durmany jsou velmi jedovaté!
Durman neboli andělské trumpety Durman neboli andělské trumpety, je velmi hojně rozšířenou rostlinou, která nám kvete po celé léto krásnými, barevnými a velkými zvonkovitými květy. K těmto rostlinám by neměly mít přístup malé děti, protože durmany jsou velmi jedovaté!
Durman - umístění Nejlépe se rostlinám daří na teplém, slunečném místě. Přes léto mohou být durmany na balkóně či terase. Durmany umístěte tak, aby nebyly v dosahu dětí či domácích zvířat, protože durmany, tak jako všechny lilkovité rostliny jsou jedovaté.
Zálivka Durman vyžaduje pravidelnou hnojivou zálivku, nejlépe 2 – 3 x týdně.
Hnojení durmanů Rostliny potřebují hnojení při každé zálivce. Můžeme použít ledek amonný (3 – 7 gramů na deset litrů vody) nebo další průmyslová hnojiva s obsahem draslíku.
Kvetení Durmany kvetou od jara do podzimu v široké škále barev. Mají bílé, zelenobílé, krémové, oranžové, lososové a měděné odstíny. Jsou známy odrůdy se žlutými, růžovými, fialovými i modrými květy. Některé mají květy jednoduché, ale existují i odrůdy durmanů plnokvěté či s květy poloplnými.
Durman - substrát Durman můžeme pěstovat jako keř nebo stromek v těžší humózní půdě. Vhodná je směs kompostové zeminy, dobře uleželého chlévského hnoje a drcené kůry s menším podílem rašeliny a písku.
Množení durmanu Durman mohou úspěšně pěstovat i začátečníci. Durman rozmnožujeme řízky , které jsou odebrané z dobře vyzrálých výhonů. Řízky snadno zakoření ve směsi vlhké rašeliny a písku při teplotě 25°C. Ochranný kryt z mikrotenové fólie pomůže vytvořit vhodné mikroklima a usnadní zakořenění řízků.
Přezimování Durmany nejlépe přezimují ve světlé a chladné garáži, verandě či hale při teplotě 8 – 10°C. V tomto období omezíme zálivku na minimum. Dojde také k opadu listů. Zjara odstraníme slabé výhonky, ostatní zkrátíme na několik pupenů.
Škůdci durmanů Durmany napadá několik druhů škůdců. Proti třásněnce provádíme postřik např. přípravkem Talstar 10 EC. Na molici skleníkovou a bavlníkovou používáme Applaud nebo Confidor, proti mšicím makovým i bavlníkovým Pirimor a na svilušku používáme např. Nissorun.
Druhy durmanů Durman růžový
Durman bílý
Durman vonný
Durman fialový Durman žlutý Durman a jeho barevné variety

Hodnocení: 4.0

Počet: 29

Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.