Výživa rostlin - minerální látky a jejich úloha
Výživa rostlin se skládá ze šesti základních živin (dusíku, fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku, síry) a ze stopových prvků (mědi, železa, manganu, molybdenu, zinku, chlóru, bóru). Stopové prvky mají u rostlin podobnou funkci jako vitamíny v lidském organismu.
Výživa rostlin - dusík (N)
Dusík je prvek působící na růst rostliny, podporuje tvorbu nových výhonů a chlorofylu. Příliš mnoho dusíku vyvolává nepřirozeně silný vzrůst, pletiva jsou zbujelá, listy měkké a náchylné k chorobám. Při nedostatku dusíku růst rostliny ustává a listy žloutnou.
Výživa rostlin - fosfor (P)
Fosfor zajišťuje zdravý vývin kořenů, tvorbu pupenů, vyzrávání plodů a semen. Rostliny okrasné květy vyžadují hnojiva s větší dávkou fosforu, Příliš mnoho fosforu porušuje látkovou výměnu a brzdí růst a vývin kořenů. Nedostatek fosforu snižuje násadu květů, listy mají červenohnědé zbarvení.
Výživa rostlin - draslík (K)
Draslík má velmi důležitou úlohu při fotosyntéze a vodním hospodářství rostlin. Zpevňuje pletiva a zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a škůdcům. Nedostatek draslíku vyvolává poruchy růstu a chlórózy starších listů rostlin.
Výživa rostlin - hořčík (Mg)
Hořčík podporuje tvorbu listové zeleně. Při nedostatku hořčíku listy žloutnou, přičemž listové nervy zůstávají zelené.
Výživa rostlin - vápník (Ca)
Vápník působí nepřímo na výživu a celkový zdravotní stav rostlin.
Výživa rostlin - síra (S)
Síra je stavební látkou důležitých sloučenin. Nedostatek síry vyvolává chlórózy mladých listů. Nadbytek síry je relativně neškodný.
Diskuze