Dům a bydlení - podle čeho si vybrat způsob vytápění?
Rozhodnout se čím topit není jednoduché. Při vybírání se musíme zaměřit na několik nezanedbatelných faktorů. Účinnost vytápění, jaké palivo je pro nás dostupné a v neposlední řadě se také určitě musíme zaměřit na cenu.
Náklady na pořízení – nejdražší nemusí být nejlepší...
Náklady na pořízení některých zařízení pro vytápění nemusí být zrovna malé. Rozhodně mezi ty vůbec nejdražší se řadí tepelná čerpadla. Stát sice na takové čerpadla přispívá dotací, ale ta je pouze pro rodinné domy, ve kterých se nahrazuje kotel na fosilní paliva.
Stát versus dotace na topení s pomocí tepelných čerpadel
Dům musí být zateplen podle současných požadavků na zateplení. K domu nesmí být zaveden zemní plyn. Dotace je maximálně 60.000 Kč. Navíc výrobci těchto čerpadel garantují do několika let návratnost investic, ale přesto pořizovací naklady se mohou vyšplhat až na 400 000 Kč, což je pro mnoho domácností nemalá částka.
Vytápění domu - další možné varianty
Oproti topení tepelnými čerpadly nás vyjdou náklady na pořízení jiných zdrojů tepla daleko levněji, ale s neustále rostoucími cenami jak tuhých paliv, tak plynu a elektřiny, je na pováženou, co si do svého rodinného sídla pořídit.
Topení – orientační ceny instalací
- Náklady na instalaci tepelného čerpadla – 330 000 Kč
- Náklady na instalaci kotelny na propan butan – 110 000 Kč
- Náklady na instalaci kotelny na peletky – 150 000 Kč
- Náklady na instalaci kotelny na zemní plyn – 90 000 Kč
- Náklady na instalaci kotelny s elektrokotlem – 50 000 Kč
- Náklady na instalaci kotle na tuhá paliva – 10 000 – 50 000 Kč
Diskuze