Světlo a teplo
Základem úspěchu při předpěstování sadby balkónových rostlin je zajištění dostatku světla a udržování správné teploty po celou dobu pěstování. Optimální teplota pro klíčení rostlin by se měla pohybovat v rozmezí od 20 do 25°C. Při vyšších teplotách se rostlinky vytahují. Velmi důležitá je rovnováha mezi teplotou a světlem. Při vyšší teplotě potřebují rostlinky i více světla. U nezakrytého okna mají rostliny plnou světelnou intenzitu, se vzdáleností od okna světelná intenzita klesá. Nejvhodnější je proto umístění nádob se semeny na okenním parapetu.
Vlhkost vzduchu
Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat okolo 50 %. Zvyšovat ji lze rosením a nebo pomocí odpařovačů. Potřebnou vlhkost zajistíme rostlinám nejsnadněji ve sklenících, v pařeništích a nebo v krytých nádobách.
Pěstební substrát
Pro předpěstování sadby je nejvhodnější substrát určený pro výsevy. Takový substrát je vzdušný, propustný a přiměřeně chudý na živiny. Další možností je použití perlitu, který je vhodný i pro řízkované rostliny. Substrát si můžeme připravit také sami, a to smícháním kvalitní zeminy s rašelinou, pískem a malým množstvím perlitu. Důležité je pěstební substrát před použitím propařit v troubě - předejdeme tak výskytu chorob (různým druhům plísní, padání klíčících rostlin, apod.).
Příprava pěstební nádoby
K předpěstování sadby lze použít truhlíky, sadbovací tablety (do tablety vložíme semínko a položíme do vody, kde nabobtná) nebo válečky jiffy (jejich výhodou je, že v nich tvoří bohatý kořenový bal). Sadbovací tablety a jiffy lze koupit v hobby marketech nebo v semenářstvích.
V případě předpěstování sadby v truhlíku, postupujeme následovně: na dno pěstební nádoby umístíme drenáž, aby mohla voda lépe odtékat. Poté nasypeme 2 až 3 centimetry hrubě odsáté zeminy, stlačíme a nakonec přidáme centimetr jemně odsáté zeminy. Povrch urovnáme rovnátkem. Povrch musí být rovný, bez hrbolů.
Výsev semen
Před výsevem zkontrolujeme klíčivost, zejména u staršího a vlastního osiva. Pokud si zakoupíme semínka v obchodě, jsou již většinou namořená. V opačném případě rostliny moříme speciálními přípravky. Vhodný termín výsevu jednotlivých druhů rostlin nalezneme na sáčcích s osivem. Výsev provádíme celoplošně, vždy sejeme směrem zleva doprava. Semena by měla být rozvrstvená po celé pěstební ploše. Po výsevu semena přisypeme jemnou vrstvou zeminy nebo písku, zalijeme a necháme klíčit.
Pikýrování, hrnkování mladých rostlin
Přibližně dva týdny po vyklíčení semen je vhodný čas na pikýrování - zejména, pokud je porost příliš hustý. Mladé rostlinky opatrně rozesadíme do trojsponu (cca 3 x 3 cm), nejlépe do prostorného dřevěného truhlíku. Cca po 4 týdnech je vhodný čas rostliny opět přesadit, tentokrát každou zvlášť (například do kelímků od jogurtu).
Diskuze