Zdraví a péče o zvířata
- Rozsah předoperačního vyšetření stanovujeme podle věku a stavu zvířete: U mladých zvířat postačí důkladná anamnéza a klinické vyšetření.
- U starších zvířat je nutné biochemické a hematologické vyšetření krve. Podle stavu zvířete je vhodné provést i RTG hrudníku, SONO srdce nebo břišní dutiny a EKG.
Povinná předoperační vyšetření zvířat
Na přání každého majitele je většinou možné rozsah vyšetření zvětšit.
V případě, že se rozhodnete přidat na seznam vyšetření ještě jeden úkon, připravte si peněženku, protože veterinářský zákrok není zrovna levná záležitost.
Ceny za jednotlivé úkony se opravdu v rámci jednotlivých praxí v republice někdy liší až několikanásobně. Zdraví vašeho miláčka by však na penězích záviset nemělo.
Léčba, zdravotní komplikace
Další vhodnou věcí k posouzení před operací je míra rizika anestesie a celkový stav zvířete. Váš mazlíček by náročnou operaci v anestesii nemusel přežít, pro jeho organismus je to velké zatížení.
Právě z tohoto důvodu je vždy lepší volit veterináře zkušenějšího. Zkušený veterinář rovněž sníží možnost výskytu zdravotních komplikací. Ty se mohou dostavit po neodborné nebo nedostatečné péči o zvíře.
Další důležitá zásada
U operace zvířat vždy platí zásada: Čím menší zvíře, tím je operace náročnější. S ohledem na dávkování léků je snažší operace velkého samce než malé samice.
Zvolit správné dávkování je velice náročné, avšak důležité. Každý jedinec reaguje na určitou látku jinak. Rovněž je nutné od sebe rozlišit velikost a tloušťku.
Tlustý jedinec může mít při operaci větší problémy.
Další zajímavé články z rubriky zdraví zvířat
Nejčastější letní úrazy u psů a koček
Jak zpříjemnit psům letní vedra?
Nejčastější choroby u psů - 2.díl
Kočky a jejich nejčastější nemoci
Pes a epilepsie - co teď?
Nejčastější choroby u psů
Psí strava - co by nemělo chybět
Diskuze