Živý plot jako ochrana před prachem i nezvanými hosty
Ačkoli je živý plot vysazován zejména jako přírodní zástěna před zvědavými sousedy, má i spoustu dalších předností, kvůli kterým si jej každý majitel cení. Kromě zmíněného soukromí zachytává i prach z okolí, izoluje zahradu od hluku z ulic, funguje jako filtr výfukových plynů projíždějících aut, nabízí útočiště drobným zvířatům nebo jednoduše slouží pouze jako dekorační prvek zahrad. Živý plot můžeme vytvořit z několika druhů rostlin, je ale předem nutné zjistit, které z keřů se hodí do stínu či na slunce, které nesnesou příliš vlhko a ze kterých se můžeme těšit i v zimních měsících.
Zimostráz vždyzelený
Zimostráz vždyzelený je jako živý plot velice oblíbený u většiny zahrádkářů. Dobře snáší sucho i vyšší teploty v letním období a je odolný vůči mrazům. Je možné jej vysadit do stínu i na slunce. Může dorůst do výšky deseti metrů, snadno se zastřihává i tvaruje, porost je hustý. Doporučuje se sázet stromky většího vzrůstu, neboť mu růst trvá poměrně dlouho.
Ptačí zob
Živý plot z ptačího zobu je rovněž velice populární, odrůda Ligustrum vulgare snese i větší mráz. Vyžaduje vlhkou, někdy až suchou půdu a daří se mu na stinném i slunečném stanovišti. Každý rok povyroste až o dvacet centimetrů a dorůstá do výšky až 3 metry. Řez i tvarování snáší dobře.
Cesmína
Cesmína je mrazuvzdorná rostlina, u nás nepříliš rozšířená. Jedná se o okrasnou rostlinu, která zdobí zahradu především v zimních měsících červenými plody. Ačkoli dobře snáší mráz, měla by být chráněna před silnými mrazivými větry, vyžaduje polostín a může dorůstat až 10 m. Keř však nevytvoří hustý porost jako například zimostráz či ptačí zob.
Kalina obecná
Kalina obecná je vhodná do míst, kde je skutečně vlhká půda a slunné stanoviště. Snese i polostín a dorůstá do výšky 2 m. Je mrazuvzdorná a zdobí ji bílé květy a červené bobule.
Pravidla hnojení okrasných jehličnanů
Diskuze