Všeobecně o borůvkách
Jednotlivé odrůdy keřových (označovaných také jako kanadské, zahradní) borůvek se začali šlechtit počátkem 20. století v Americe. Při jejich šlechtění se šlechtitelé zaměřili zejména na jejich velikost, kvalitu plodů, chuť a také odolnost vůči mrazům. Vznikly tak mrazu odolné rostliny s velkými a chutnými plody, mezi než řadíme například odrůdu Bluecrop, Duke a nebo Patriot. Největším pěstitelem borůvek je severní Amerika.
Borůvky a naše zdraví
Borůvky se řadí mezi nejzdravější ovocné plody na světě. Obsahují antioxidanty - karoten, antokyan, pterostilben, bioflavonoidy a třísloviny. Jsou bohaté na vitamin C, vitaminy skupiny B a provitamin A. Obsahují ovocné cukry, železo, měď, zinek, chrom, hořčík, draslík a mangan. Mají pouze minimum tuku.
Díky svému složení působí proti volným radikálům, snižují hladinu cholesterolu, cukru a tuku v krvi, posilují imunitní systém, mají uklidňující a protistresové účinky, čistí ledviny a močové cesty a pomáhají při léčbě infekcí těchto orgánů, zlepšují zrak a udržují ho v dobrém stavu, léčí šeroslepost, fungují jako prevence některých druhů rakoviny, zejména rakoviny prostaty a také pomáhají při hubnutí.
Pěstování keřových borůvek
Pěstební substrát
Kanadské borůvky sázíme do speciálního substrátu s nízkým pH. Připravit si jej můžeme i sami z rašeliny, drcené kůry a s lesní hrabanky, které smícháme v poměru 1:1:1. Důležité je, aby byl pěstební substrát stále vlhký (zejména v době tvorby plodů). Borůvky mají mělký kořenový systém, proto je vhodné půdu pravidelně mulčovat, aby nevysychala.
Pěstební stanoviště
Borůvky mají rády plné slunce i polostín. Keře borůvek jsou dlouhověké, běžně se dožívají 30-ti let, v ojedinělých případech až 60-ti let.
Výsadba kanadských borůvek
Sazenice borůvek zakoupíme v každém větším zahradním centru. Vysazujeme je na trvalé stanoviště ve věku 2 až 3 let. Ideální spon výsadby je 2 x 1 metr. Nejvhodnějším obdobím je jaro, rostliny mají dostatek času na zakořenění. Lze je sázet také na podzim.
Opylení
Většina odrůd kanadských borůvek je více či méně cizosprašná. Vhodné je vzájemné opylení květů pylem aspoň dvou různých odrůd.
Zálivka a hnojení
Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení. Nejvhodnější jsou tekutá hnojiva určená pro kanadské borůvky. Nepoužíváme hnojiva obsahující vápník a chlór.
Množení kanadských borůvek
Nejvhodnějším způsobem rozmnožování kanadských borůvek je řízkování. Borůvky můžeme pěstovat také ze semen, plody bývají ale menší.
Řez kanadských borůvek
Rostliny během prvních dvou let po výsadbě neřežeme. Třetím rokem odstraníme ze středu slabé výhonky, zamezíme tím zahušťování keře. Řez provádíme od začátku vegetačního klidu do doby květu. Udržovaný keř by měl mít 5 až 8 silných, rovných větví s dostatečným množstvím malých přírustků.
Sklizeň kanadských borůvek
Kanadské borůvky začínají při zajištění všech potřebných podmínek plodit čtvrtým rokem, plné plodnosti se dočkáme okolo šestého roku.
Diskuze