Pes – psinka u psů
Kateřina Řehořová
19.07.2006
Psinka je mimořádně nakažlivé infekční onemocnění postihující psy všech věkových kategorií, ale zejména psy mladé. Proti psince existuje vakcinace. Přeočkování se doporučuje vždy po 12 měsících.
Pes – psinka u psů
Psinka je mimořádně nakažlivé infekční onemocnění postihující psy všech věkových kategorií, ale zejména psy mladé. Proti psince existuje vakcinace (totéž platí u vztekliny). Přeočkování se doporučuje vždy po 12 měsících.
Psinka – co to je psinka
Psinka je akutní nakažlivé onemocnění, které bylo zavlečeno do Evropy z Ameriky v 18. století. Na našem území byla psinka zaznamenána po první světové válce, jako velmi nakažlivé onemocnění s vysokou úmrtností zejména u psů. Inkubační doba u psinky je 3 až 7 dní. V některých případech probíhá onemocnění velmi rychle. Jedná se o případy, kdy se virus po náhlém vzestupu teploty rozmnoží, vyplaví se do krve a pes uhyne, zpravidla do 3 dnů.
Psinka – formy psinky
Podle toho, které orgány jsou původcem nejvíce postižené, rozeznáváme čtyři základní formy psinky: plicní, střevní, nervovou a kožní. Průběh onemocnění je rozmanitý. Každá forma se může vyskytovat samostatně.
Psinka – plicní forma
U plicní formy se brzy objevují příznaky zánětu dýchacích cest (výtok z nosu, pes si tře nos o přední tlapky), výměšek z nosu je řídký, později hlenovitý až hnisavý s příměsí krve. Později se dostaví kašel, občas až záchvatovitý, poukazující na zánět hrtanu a průdušek. Tento stav může přejít až v zánět plic. Současně s příznaky postižení horních cest dýchacích se objevují i záněty učních spojivek, vzácně i rohovky.
Psinka – střevní forma psinky
Při střevní formě vystupují do popředí příznaky zánětu hltanu, mandlí, žaludku a střev. Pes zvrací (zvratky jsou hlenovité, žlutě zbarvené), trus je řídký, hlenovitý, často s příměsí krve.
Psinka - nervová forma psinky
Nervová forma většinou nastupuje v průběhu formy plicní nebo střevní a projevuje se místními záškuby (v obličejové části, na čenichu, na pyscích, tvářích, žvýkacích svalech, na svalech krku a končetin), které se objevují rytmicky buď trvale, nebo s určitým časovým odstupem. V některých případech se objevují i celkové nervové příznaky připomínající epileptické (padoucnicové) záchvaty. Záchvaty často končí obrnami, zejména zadních končetin.
Psinka – kožní forma psinky
V současné době se méně často objevuje forma kožní. Projevuje se zrohovatěním a popraskáním vrchní vrstvy pokožky na polštářcích tlap.
Psinka – ochrana proti psince
Základním ochranným opatřením proti nakažení psa tímto onemocněním je včasná vakcinace. Podobně jako v případě parvovirózy i u psinky většina výrobců vakcín doporučuje zahájit očkovací program v 6. až 8. týdnu věku psa.
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
4.0
Počet:
2
Nejlepší:
5
Nejhorší:
3
Diskuze