Kurkuma se získává z kořene rostliny Curkuma longa. Tato rostlina se velmi podobá zázvoru a její léčivé účinky objevili už před 4 000 lety. Kurkuma má své důležité místo i v ajurvédě a to dokonce od samotného počátku. V čínské medicíně se kurkuma používá už přinejmenším 1 000 let. Říkali jí “omezené zlato”.
- Léčivé účinky
Kurkuma zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie, pomáhá regulovat tělesnou váhu a urychluje spalování tuků. Doporučuje se konzumovat pro urychlení hojení různých ran, pomáhá při kašli, utlumuje bolest a má také protizánětlivé účinky. Působí i jako přírodní antibiotikum, pomáhá s léčbou žaludečních vředů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, prospívá pleti a zlepšuje trávení.
Kromě toho je prý účinnou prevencí proti několika typům rakoviny a funguje i jako prevence proti vzniku Alzheimerovy choroby. Pomáhá i zlepšit astma, zmírňuje projevy nadýmání a plynatosti, pomáhá s léčbou artritidy, dokáže i čistit krev a v neposlední řadě zpomaluje i progresi roztroušené sklerózy.
- Použití v kuchyni
Oloupanou čerstvou kurkumu můžete nakrájet či nastrouhat a přidat do nakládané zeleniny a jiných pikantních chuťovek. Můžete ji využít i jako konzervační prostředek. Jelikož má silně barvící vlastnosti, přidává se k dobarvování sýrů, rýže či omáček. V kuchyni se používá i sušená kurkuma (prášek).
Je součástí i kari koření, kde se kromě kurkumy vyskytuje i kajenský pepř, kmín, koriandr, pískavice a další koření. Léčivé účinky kurkumy se mnohonásobně zvýší, pokud ji užíváte společně s pepřem. Kurkuma se hodí především k baklažánu, fazolím, vajíčkům, k čočce, masu, rybám, ale vynikající je i s rýží, kořenovou zeleninou nebo se špenátem.
Diskuze