Duben v zahradě - stromy, keře
- V průběhu března a dubna nastává ideální doba k přesazování dřevin.
- Okrasné keře a záhony s trvalkami pohnojíme v březnu, nejpozději v dubnu proleželým kompostem.
- Mladé semenáčky a řízkovance protrhejte a přesaďte včas, než si budou vzájemně konkurovat.
Ovoce a zelenina v dubnu
- Zkontrolujte podmínky, ve kterých skladujete jablka a hrušky.
- Ovocné stromy v dubnu potřebují k novému růstu zvýšené dávky živin. Ty jim můžeme poskytnout ve formě organických hnojiv (kompostu) nebo prostřednictvím umělé výživy.
- Do konce dubna můžete ještě vysazovat ovocné stromky. U starších stromů je důležitý důkladný postřik proti přezimujícím škůdcům kombinovaný s preventivním postřikem proti houbovým chorobám.
- V první polovině dubna na záhony vysévejte mangold, v polovině dubna můžete také bob zahradní, šalotku, čekanku salátovou, salát. Po celý duben se na venkovní záhony vysévá černý kořen, hrách, karotka, kopr, lebeda zahradní, roketa, špenát, ředkvička, červená řepa. Na volné záhony se vysazuje předpěstovaná sadba kedluben, květáku, brokolice. Ke konci dubna je vhodná doba pro výsev cukrové kukuřice a dalších teplomilných zelenin do kontejnerů pro venkovní záhony.
- V dubnu začínáme řezat peckoviny, jestliže jsme to nestihli již v předchozím roce po sklizni. Pokud bylo koncem března ještě chladno, pokračujeme s výsadbou slabě narašených broskvoní, meruněk a vinné révy.
- Rané brambory nakopčete, abyste je chránili před světlem a mrazem.
Pokojové a balkónové rostliny v dubnu
- V dubnu končí zimní klid kaktusů. Správná péče o ně rozhoduje o násadě květů. Po částech zvyšujte zálivku vlažnou odstátou měkkou vodou. Druhy v příliš těsném květináči přesaďte.
Letničky, dvouletky, trvalky
- Koncem března nebo začátkem dubna můžeme osadit také balkónové truhlíky, které však ponecháme ve skleníku nebo za oknem až do konce května.
Duben v zahradě - cibuloviny
- Od dubna do května můžeme vysadit do zahrady cibuloviny kvetoucí v létě. Uskladněné hlízy mečíků, frézií, letních hyacintů, acidantery a lilií vyneseme ze zimního úkrytu a překontrolujeme, zda jim zima příliš neublížila. Plesnivé, shnilé či suché cibulky odstraníme a případně koupíme nové.
- Cibuloviny a hlíznaté rostliny po odkvětu přihnojíme, protože po vyčerpávajícím kvetení doplňují zásoby živin.
Bylinky
- Zkontrolujte bylinky ve skleníku. Tyto bylinky potřebují občas zalít.
- Právě nyní je správný čas pro předpěstování pažitky v truhlících za oknem, fóliovnících nebo sklenících. Časně zjara přirychlená pažitka je významná pro obsah biologicky cenných látek.
Ostatní dubnové práce na zahradě
- Od poloviny dubna můžeme začít s výsevem trávníku. Osivo musí být čerstvé, protože trávy ztrácejí již druhým rokem klíčivost. Vyséváme do předem připravené, odplevelené půdy.
- Duben je ideální čas k výsadbě a řezu růží. Nově vysazené růže zkrátíme na tři očka, zakořeněné na tři až osm oček.
- Kontrolujte výskyt chorob a škůdců, zejména slimáků a hlemýždů.
- Zkontrolujeme nádrže na dešťovou vodu zda přes zimu neproděravěly a umístíme je pod okapové roury.
- Vyčistíme zahradní jezírko a vysázíme do něj některé bažinné rostliny.
Diskuze