Živé ploty - výsadba, údržba, stříhání
Kateřina Řehořová
20.06.2006
Živé ploty neslouží jen jako ochrana před zvěří a nevítanými návštěvníky, ale měly by především působit jako okrasný prvek používaný k ohraničení pozemku či oddělení jeho jednotlivých částí. Návod na výsadbu, údržbu a stříhání živých plotů naleznete zde.
Živé ploty
Živé ploty neslouží jen jako ochrana před zvěří a nevítanými návštěvníky, ale měly by především působit jako okrasný prvek používaný k ohraničení pozemku či oddělení jeho jednotlivých částí. Dají se tvarovat podle potřeby a mohou být sestaveny z různých druhů dřevin, mohou být volně rostoucí nebo udržované stříháním.
Význam živých plotů
Živé ploty účinně ovlivňují mikroklimatické poměry na stanovišti. Upravené do vhodného tvaru a výšky mohou příznivě působit na tepelný a světelný režim a jejich nemalý význam spočívá také ve snížení prašnosti a hlučnosti prostředí.
Termín výsadby živých plotů
Rostliny na živé ploty zakoupíte v květináčích a můžete vysazovat od jara do podzimu. Příprava půdy spočívá především v jejím dokonalém, hlubokém zpracování. Je vhodné před výsadbou rostlin půdu obohatit kompostem nebo zahradnickým substrátem, případně přimíchat některé z pomalu působících hnojiv.
Výsadba dřevin
Vzdálenost výsadby volíme v závislosti na typu živého plotu. Jehličnany, například zeravy, sázíme asi 80 cm od sebe, vzdálenost u volně rostoucích živých plotů volíme podle použitého druhu mezi 50 - 100 cm.
Následná péče o živý plot
Péče o živý plot v následujícím období po výsadbě spočívá především v jeho řezu v předjaří. Hloubka je závislá na bujnosti růstu použitých dřevin. Razantnějším řezem podpoříme dostatečnou rychlost růstu během vegetace. Koncem června nebo začátkem července, podle vyzrálosti výhonů, je nejvhodnější doba k letnímu řezu, kterým plot dotvarujeme.
Stříhání živých plotů
Živé ploty se pravidelně stříhají a tvarují, jinak by se nepěkně rozrostly a zabíraly by příliš mnoho místa. Stříháním ploty houstnou a vytvářejí pěkné ochranné stěny. Pěstovaný plot vyžaduje stříhání dvakrát v roce - zpravidla v červnu a poté v srpnu. Opadavé druhy se většinou stříhají na konci podzimu po opadu listů, nebo v předjaří. Tvar a rovinu udržujeme napnutým provázkem nebo zhotovenou formou. Jak živý plot správně ostříhat se dozvíte v článku zde.
Dělení živých plotů
Tvarované živé ploty
Tvarované živé ploty jsou vhodné do rodinných zahrad. Nízké živé plůtky se vysazují do otevřených předzahrádek uvnitř města. Lze použít i vyšší ploty, ty jsou však náročnější na údržbu. Používáme keře listnaté i jehličnaté.
Volně rostoucí živé ploty
Volně rostoucí živé ploty jsou dnes ve velké míře oblíbeny a vysazovány. Kromě olistění a charakteristického růstu keřů se často uplatňují i květy. Tyto rostliny však zabírají více místa. Volíme dřeviny otužilé, méně náročné, s hustším větvením a pěkným olistěním. Jestliže se má zabránit prolézání, volíme druhy s trny. Nejsou vhodné keře odnožující.
Dřeviny vhodné pro výsadbu živých plotů
Stále zelené dřeviny a jehličnany
- Thuja occidentalis – Zerav západní
- Juniperus communis – Jalovec obecný
- Taxus baccata – Tis obecný
- Buxus sempervirens – Zimostráz
- Chamaecyparis laweniana - Cypřišek
Opadavé dřeviny
- Corylus avellana – Líska obecná
- Ligustrum vulgare – Ptačí zob obecný
- Acer campestre – Javor babyka
- Spirea wanhoutei – Tavolník
- Crataegus laeviegata – Hloh
- Pottentila fruticosa – Mochna husí
Jak se vám líbil článek?
Hodnocení:
4.5
Počet:
2
Nejlepší:
5
Nejhorší:
4
Diskuze